(c)Jutta Kastinen

Neurovähemmistö-aktivisti Anni Haapala on Otaniemen lukiosta valmistunut ylioppilas. Annin unelmana on opiskelu ja työura biolääketieteen parissa. Unelma on astetta lähempänä toteutumista, sillä Anni on saanut opiskelupaikan Itä-Suomen yliopiston lääketieteen laitoksen biolääketieteen yksiköstä.

– En ole vielä pystynyt aloittamaan opiskelua siellä. Tavoitteena olisi ensi syksynä aloittaa opinnot, jos kuntoni olisi jo sellainen, että pystyisin aloittamaan, hän toivoo.

Annin piirros unelmatyöstä biolääketieteen parissa

Anni ei pysty tällä hetkellä olemaan työelämässä tai opiskelemassa. Hän tekee sen sijaan aktivismia neurovähemmistön hyväksi PAUTin Nuoret Aktivistit -vaikuttajaryhmässä.

Neuromoninainen työelämä tarkoittaa Annille työelämäympäristöä, johon myös neurovähemmistöön kuuluvat ihmiset pystyvät osallistumaan yhdenvertaisesti.

– Tämä voi tarkoittaa aistiesteettömyyttä tai mukautettuja työtehtäviä. Neuromoninaisesta työelämästä hyötyvät kaikki, ei vain neurovähemmistö.

Anni ja muut PAUTin Nuoret Aktivistit ovat mukana Töitä kirjolla -tapahtumassa 7.11. klo 10-14 Helsingissä ja verkossa. Nuoret järjestävät tapahtuman osallistujille hiljaisen stimmaus- ja venyttelytauon klo 11. Lue lisää tapahtumasta ja ilmoittaudu tästä linkistä.

PAUT-toimisto

Kiitos, että otat yhteyttä ei kiireellisissä asioissa sähköpostitse. Pyrimme vastaamaan viikon sisällä.

Lue muita kirjoituksia

Autismi

Maarit Kuoppala: Empatiakuilun ylittämiseksi tarvitaan siltoja

"Empatiakuilu syntyy siitä, että kuilun molemmilla puolilla on sama tai samansuuntainen tavoite, johon pyrkimisessä ei kuulla tai huomioida jokaista siihen osallista ihmistä sellaisena kuin hän on", kertoo Maarit Kuoppala.

Uutiset

Uusia vertaistukiryhmiä syksyyn

Vertaistuen tuomaa voimaa ja toivoa on tarjolla nyt myös Vantaan Myyrmäessä ja Keravalla, kun uudet vertaistukiryhmät autismikirjon lasten ja nuorten vanhemmille sekä läheisille käynnistyvät syyskuussa!

Töitä kirjolla

Avoin työkulttuuri ei tuomitse

Hans Cornelis työskentelee Autismisäätiöllä NARRATE-hankkeessa. Hanke pyrkii muuttamaan nykyistä häiriöpuheeseen keskittynyttä narratiivia eli kertomusta autismista uusin lähestymistavoin. Niiden kautta autismi voidaan ymmärtää häiriön sijaan vaihtoehtoisena tapana olla maailmassa. Hans ja kollegat esittelevät autistien työllistymisen tukeen vaikuttavaa hanketta Töitä kirjolla -tapahtumassa 7.11.

Siirry takaisin sivun alkuun